بنزین با سلامتی ما چه می‌کند؟

خیلی‌ها بوی بنزین را دوست دارند و وقتی به پمپ بنزین می‌روند حس خوبی پیدا می‌کنند، اما کارکنان پمپ بنزین نه‌تنها چنین حسی ندارند، بلکه قرار گرفتن طولانی در معرض بنزین سلامتشان را هم تهدید می‌کند.

به گفته متخصصان، هوای موجود در جایگاه‌های بنزین پر از بخارات بنزین است که ترکیبات سرطانزایی را تولید می‌کند و بدون شک تنفس چنین هوای مسمومی کارکنان پمپ بنزین را در معرض انواع بیماری‌های ریوی مثل برونشیت، برونشیولیت، آسم، تورم مجاری تنفسی فوقانی و عفونت‌های ریوی قرار می‌دهد.
این در حالی است که درصد بالایی از این سموم از طریق ریه وارد خون می‌شود و احتمال بروز مشکلات خونی بویژه سرطان را بشدت افزایش می‌دهد.

وقتی سیستم بدن به هم می‌ریزد
یکی از تاثیرات منفی استنشاق مداوم بخارات بنزین این است که روال طبیعی بدن تغییر می‌کند و سیستم اندام‌های داخلی مختل می‌شود.
از جمله این مشکلات می‌توان به تصلب شرایین، آسیب مویرگ‌ها، بروز جهش ‌ژنتیکی و تخریب بافت‌ سازنده سلول‌های خون اشاره کرد؛ موضوعی که کاهش تولید سلول‌های مغز استخوان، کم‌خونی شدید و نقص سیستم ایمنی بدن را به همراه دارد.
در عین حال، افراد شاغل در پمپ بنزین بیش از هشت ساعت در روز در حالت ایستاده کار می‌کنند و همین ایستادن‌های طولانی مدت باعث بروز واریس در آنها می‌شود و احتمال کمردردهای مزمن، انواع آرتروز و دیگر آسیب‌های اسکلتی ـ عضلانی را افزایش می‌دهد

استفاده از ماسک را جدی بگیرید
بررسی‌های متخصصان نشان می‌دهد افرادی که ساعت‌های طولانی در مجاورت تنفس بخارات بنزین قرار می‌گیرند، دچار مشکلات عصبی می‌شوند. در واقع نوسانات شدید در انتقال‌دهنده‌های عصبی زمینه بروز پرخاشگری افراد را فراهم می‌کند.
همچنین سردردهای مزمن، خواب‌آلودگی در طول روز، تهوع، بی‌خوابی شبانه و سرگیجه از دیگر عوارض اشتغال در پمپ بنزین‌هاست البته برخی پژوهشگران بر این باورند مصرف روزانه لبنیات و از همه مهم‌تر شیر، احتمال بروز این مشکلات را کاهش می‌دهد، اما مهم‌ترین روش برای به حداقل رساندن خطرات ناشی از بنزین، استفاده از ماسک‌های فیلتردار استاندارد است؛ هر چند درصد کمی از کارکنان پمپ بنزین هنگام کار ماسک می‌زنند، چون تنفس‌شان دچار مشکل می‌شود و نمی‌توان در طولانی‌مدت از ماسک استفاده کرد

بنزین علیه پوست
بنزین یک حلال صنعتی بسیار قوی است و در تماس با پوست آسیب‌های زیادی را ایجاد می‌کند. به عبارتی، کاهش چربی پوست و خشکی و پوسته‌ شدن و سوختگی‌های سطحی از جمله این آسیب‌هاست.
همچنین تماس مداوم با اسکناس‌های آلوده به میکروب‌های مختلف نه‌تنها باعث بروز مشکلاتی مثل قارچ‌های پوستی می‌شود، بلکه انتقال عوامل بیماریزا به بدن (از طریق تماس دست با مخاط چشم، دهان و… ) سلامت افراد را بشدت تهدید می‌کند. به همین دلیل به کارکنان جایگاه‌های سوخت‌رسانی توصیه می‌شود هنگام کار حتما از دستکش استفاده کنند.

سوختن بنزین و تولید گاز سمی
طبق اعلام رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران هر یک لیتر بنزین حدود 15 لیتر هوا را می‌سوزاند و با سوختن در فرآیند احتراق خودرو، 2.2 لیتر گاز سمی تولید می‌کند.
در شهر تهران روزانه 14 میلیون لیتر بنزین مصرف می‌شود که مصرف این میزان بنزین به‌معنای تولید 31 میلیون لیتر گاز سمی ناشی از مصرف بنزین در هر روز در هوای تهران است.
در شهریورماه سال جاری نیز متوسط مصرف بنزین در مرز 88 میلیون لیتر است، یعنی روزانه در کشور چیزی در حدود 194 میلیون لیتر گاز سمی به هوای ایران به‌خصوص در کلان‌شهرها که بیشترین تردد خودروها را دارند، تزریق می‌شود.
در تحقیق سازمان بهداشت جهانی در سال 2014 اعلام شده بود که 12% از کل نرخ مرگ‌ومیر جهانی ناشی از آلودگی هواست که می‌توان نتیجه این تحقیق را با کمی تفاوت برای ایران نیز صادق دانست.

در این مقاله می خوانید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *